“Pandemic feelings” kolekcija apie vertybes

Paradoksalu, kad svarbius ir paprastus dalykus pastebime ir įvertiname tokiame kontekste, tačiau tai duoda peno kurti. “Pandemic feelings” kolekciją kurti inspiravo šių metų pradžioje užklupusi pandemija, nauja gyvenimo rutina, atskirtis nuo žmonių ir daugiau laiko praleisto su savimi. Jausmų būta visokių. Pradžia – netikėta, nenuspėjama, skeptiškos mintys, nežinomybė. Įsibėgėjus karantinui vieni suprato, kad jų kasdienybė nelabai kuo skiriasi karantino ir “laisvės” metu. Kiti troško grįžti į normalų ritmą, nes namų aplinka ir šeima nekūrė palankių salygų darbui ir poilsiui. Treti turėjo progą pajausti savo mintis, įvertinti ką turi ar pradėti pokyčius.
Mano jausmai pandemijos metu vyravo pozityvūs, tad šioje mažoje kolekcijoje nerasite sunkių minčių ir nepasitenkinimo. Tai pasirinkau tam, kad papuošalas įgytų mistinių amuleto galių ir suteiktų vilties ir tikėjimo.
Kolekcija sudaro šeši maži kaklo papuošalai, medalionai. Juose vaizduojami simboliai turi užkoduotas vertybes, kurios mano manymu, buvo prisimintos daugiausiai kartų – tikėjimas ir pasitikėjimas, sveikata ir gyvybė, ryšys su artimu, ryšys su gamta, savęs pajautimas, namų – savos aplinkos įvertinimas. Kaklo papuošalo formatas pasirintas neatsitiktinai, tai papuošalas nešiojamas arčiau širdies.Simbolika:

Kometa – viltis ir tikėjimas. Pamatyti krentančią žvaigždę ir spėti sugalvoti norą. Rugpjūčio dangus ne kartą tai leido patirti ir laukti svajonės išsipildymo.

Augalo sėkla – sveikata ir gyvybė. Medalione atkurta liepžiedžio sėklos dalis. Liepžiedis man visada asocijuojasi su sveikata, nes susirgus gerdavau jų arbatą. Sėklos motyvas – gyvybės pradžia, kokia ji gležna. 

Ranka – ryšys. Rankos motyvas dažnas literatūroje, mene, religijoje, buityje. Ranka gali laiminti, kurti, glostyti, gydyti, taipogi nuskriausti. Sveikindamiesi ir atsisveikindami paspaudžiame ar pamojame ranka.

Lašelis – gamta, rasos motyvas. Pandemijos metu ramybę ir atokvėpį dažnas rasdavo gamtoje. Aš pasivaikščiojusi miške jausdavau atsigavusi, tarsi nuplovusi karantino dienų aktualijas. 

Tuščias medalionas – poliruotas paviršius, tarsi mažas veidrodėlis į kurį pažiūrėjus pamatysi savo neryškų siluetą. Šis medalionas simbolizuoja savęs pajautimą. Dažnai teko girdėti, kad karantinas leido prilėtinti tempą ir suprasti kas teikia džiaugsmą, ką reikėtų keisti ar dėl ko pasistengti.

Kvadratas – baltų mitologijoje tai simbolizuoja stabilumą, namus. Vieniems namai tapo lyg kalėjimas, kitiems tai saugumo ir komforto vieta. Man tai svarbus simbolis, juk yra sakoma – visur gerai, bet namie geriausiai.

Ši kolekcija – apie paprastas, kasdienes, skubėjime pamestas vertybes įsikūnijusias simboliuose. Lai vertybės būna pandemija, o ši kolekcija, kaip virusas, “užkrėčia” dvasią geromis emocijomis.

Projektą remia Lietuvos kultūros taryba.

Leave a Reply