Auksas. Jo spalvos ir prabos.

Nuo pat senų laikų auksas buvo ypatinga medžiaga. Brangi, blizgi, plastiška, apipinta mitų ir stebuklų. Karaliai jį vertino ir puošėsi, o aukso kasyba buvo svarbi profesija. Aukso įvaizdžių ir metaforų sutinkame ir kasdienėje kalboje – “Ieškok kaip aukso ir rasi”, “Auksas ir pelenuose žiba”. Ši šnekamoji atmintis tik pabrėžia, kad šis metalas visad turėjo reikšmę, vertę ir vis dar ją turi.

Šiandieną auksas dažniausiai minimas investavimo ir menų, juvelyrikos pasauliuose. Apie jo vaidmenį pastarajame ir pakalbėkime. Auksas juvelyrikoje turi daug techninės kalbos ir terminologijos, kurią išmanant galima lengviau suprasti kodėl auksas vienokios spalvos ir kodėl skiriasi jo kaina. 

Auksas yra ryškiai geltonos spalvos metalas. Gryną auksą maišant su kitais metalais – variu, sidabru, paladžiu, išgaunamos skirtingos jo spalvos – raudona, geltona ir balta. Šios trys metalo spalvos gali turėti platesnę atspalvių paletę, kurią nulemia priemaišų proporcija. Raudona, geltona ir balta yra populiariausios aukso spalvos, tačiau jis gali būti ir rožinis, žalsvas, violetinis ir net mėlynas, pastaruosius atspalvius išgauti padeda oksidai ir patinos.

Lydinyje keičiant aukso ir kitų metalų proporciją išgaunama lydinio praba. Praba – tai aukso dalių lydinyje kiekis. Pasaulyje ir Lietuvoje prabos žymėjimas skiriasi. Ją užrašyti galima karatais ir konkrečiai aukso dalių lydinyje esančiais skaičiais. 

Dažniausi prabų standartai:


375 = 9K

417 = 10K

583 (585) = 14K

750 = 18K

833 = 20K

999,9 (1000) = 24K (grynas auksas)

Įdomus faktas, karatų žymėjime galime susidurti su dviem žymenimis – K ir ct. Šiaurės Amerikoje, carat yra svorio vienetas, naudojamas ir brangakmeniams. 1 ct. lygus 200 miligramų. Už Šiaurės Amerikos ribų žodis “Carat” ir “Karat” naudojamas kalbant apie auksą.

Kaip praba atsiranda ant Jūsų papuošalo?

Prabavimo procesas Lietuvoje yra patikimas Lietuvos prabavimo rūmų specialistams. Kiekvienas sukurtas kūrinys keliauja ten, būna patikrinamas ir įspauduojamas prabos ženkliuku. Šalia prabos ženkliuko rasite dar vieną simbolį, kuris yra unikalus autoriaus vardoženklis. Prabos įspaudavimo procesas trunka 3-5 darbo dienas yra apmokestintas ir visada įtraukiamas į gaminio kainą.

Leave a Reply